SIM Śląsk Północ z Radą Nadzorczą i Prezesem na czele gotowa do inauguracji procesu inwestycyjnego.

7 kwietnia 2022 roku w Hotelu Zamek Lubliniec odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki SIM Śląsk Północ sp. z o.o. Podczas Zgromadzenia Wspólników powołana została Rada Nadzorcza, która następnie dokonała wyboru Prezesa Spółki. Funkcję szefowej Spółki objęła Agnieszka Związek.

Dzięki wsparciu ze strony rządu możliwym było powołanie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowej SIM Śląsk Północ z udziałem gmin woj. Śląskiego. Każda z nich uzyskała z Rządowego Funduszy Rozwoju Mieszkalnictwa 3 mln zł na objęcie udziałów w nowej spółce, co nie obciąża budżetów poszczególnych gmin i sprawia, że gminy mogą tworzyć SIM de facto bezkosztowo. Co więcej podobnie jak każdy inny SIM również SIM Śląsk Północ może skorzystać z rządowego 10% wsparcia wartości inwestycji z RFRM, a także z 35% wsparcia z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania ze specjalnie dedykowanych dla SIM-ów niskooprocentowanych kredytów z trzymiesięcznym wiborem i bez marży banku z BGK. Dzięki temu możliwe będzie wybudowanie przez  SIM Śląsk Północ ponad pół tysiąca mieszkań w pierwszym etapie, a w dłuższej perspektywie blisko tysiąca mieszkań. Spodziewamy się, że do końca bieżącego roku uzyskamy dla SIM Śląsk Północ pierwsze pozwolenia na budowę. To z kolei oznacza, że za kilkanaście miesięcy będziemy mogli wbić tzw. „pierwsze łopaty” co oznacza, iż mamy założone bardzo duże tempo prac realizacyjnych. – powiedział Prezes KZN, Arkadiusz Urban.

SIM Śląsk Północ to spółka powołana do życia 28 lutego 2022 roku. Jej wspólnikami, poza Krajowym Zasobem Nieruchomości, są gminy z województwa śląskiego tj.: Lubliniec, Pawonków, Toszek, Koniecpol, Miedźno, Woźniki, Kochanowice, Pyskowice, Zbrosławice, Tworóg i Krupski Młyn oraz dwie gminy z województwa opolskiego: Zawadzkie i Kolonowskie (łącznie 13 gmin).

Ze wstępnych ustaleń wynika, że najbliżej rozpoczęcia realizacji są obecnie inwestycje zaplanowane na terenie Lublińca i Pyskowic. Na zaawansowanym etapie znajdują się także prace nad inwestycjami w gminach Miedźno, Koniecpol i Zawadzkie. Wskazują na to przeznaczenie planistyczne oraz fakt, że tamtejsze grunty przeznaczone pod inwestycje znajdują się w zasobach gminnych.

Największe zadanie inwestycyjne w ramach spółki SIM Śląsk Północ to bez wątpienia przedsięwzięcie budowlane na 100 lokali mieszkalnych zaplanowane na terenie gminy Woźniki.

Łącznie, szacunkowe plany inwestycyjne spółki zakładają budowę 507 lokali mieszkalnych.

Przypomnijmy, że w Chorzowie działa już powołana wiosną 2021 roku spółka SIM Śląsk, która planuje wybudowanie co najmniej 1500 mieszkań. Oznacza to, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy na Śląsku przybędzie łącznie ponad 2000 mieszkań o niskim czynszu na długoterminowy najem.

Do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło już 300 gmin, które będą budować ponad 26 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu.  W najbliższym czasie powstanie kilka kolejnych SIM-ów, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.

Język | Language
Skip to content