Będzie więcej tanich mieszkań na Warmii i Mazurach. Kolejny SIM w tym regionie właśnie rozpoczął działalność.

W Olsztynku podpisano dzisiaj akt notarialny powołujący do życia spółkę SIM KZN Warmia i Mazury. To druga Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w województwie warmińsko – mazurskim i trzydziesta w skali kraju. Udziałowcami spółki zostało 16 gmin z Warmii i Mazur (Biała Piska, Bisztynek, Braniewo, Działdowo, Elbląg gm. wiejska, Gronowo Elbląskie, Iława gm. wiejska, Lubawa gm. wiejska, Markusy, Milejewo, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Orzysz, Pasłęk, Pieniężno, Szczytno gm. Wiejska), Nowy Dwór Gdański (województwo pomorskie) oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Szacunkowe plany inwestycyjne spółki wynoszą co najmniej 1000 mieszkań.

Gminy objęły udziały w spółce dzięki środkom finansowym pochodzącym z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Krajowy Zasób Nieruchomości w dniu podpisania umowy wniósł do spółki aportem nieruchomość położoną przy ul. Władysława Jagiełły w Olsztynku. Na działce o pow. 0,92 ha powstanie co najmniej 46 lokali mieszkalnych w trzykondygnacyjnych budynkach. Rozpatrywana nieruchomość została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Grunty pod budowę inwestycji w pozostałych gminach, które przystąpiły do SIM-u są obecnie przygotowywane do wniesienia ich aportem do spółki.

Nie budujemy dla zysku, ale dla zrealizowania nadrzędnego celu społecznego jakim są dostępne i przystępne cenowo mieszkania. Potrzeby w tym zakresie są ogromne praktycznie w każdym województwie. Chcemy zrobić wszystko, żeby tych mieszkań było jak najwięcej w możliwie najkrótszym czasie, zachowując jednocześnie wszelkie normy i standardy stosowane w nowoczesnym budownictwie. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dziś, gdy ceny rynkowe lokali mieszkalnych są coraz wyższe, a zdolność kredytowa lawinowo spada – powiedział Prezes KZN Arkadiusz Urban.

I dodał – Każda gmina, która zdecyduje się przystąpić do SIM otrzymuje 3 mln z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce, a także wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycji. Dodatkowo, Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 35% kosztów inwestycji. W banku BGK mamy zagwarantowany niskooprocentowany kredyt, bez marży banku i z trzymiesięcznym WIBOREM.

Rozpoczynamy proces budowy mieszkań na wynajem dla tych mieszkańców, których z jednej strony nie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku od dewelopera, ale chcieliby rozpocząć życie „na swoim”. To jest oferta dla nich. Co ważne dla lokalnych samorządów, to one będą same decydować kto w pierwszej kolejności będzie mógł te mieszkania wynająć – spostrzegł Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Piotr Opaczewski.

To wyjątkowa chwila w historii Olsztynka – podkreślił pełniący obowiązki Burmistrz Olsztynka Tomasz Starowieyski.

Do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło już ponad 350  gmin, które będą budować blisko 29 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu.  W najbliższym czasie powstaną kolejne SIM-y, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.

Język | Language
Skip to content