Dzięki nowelizacji ustawy o KZN więcej najemców Mieszkań Plus skorzysta z dopłat do czynszów

Nowelizacja ustawy o KZN uchwalona wczoraj przez Sejm, wprowadzi także korzystne zmiany w programie Mieszkanie na Start. Po wejściu w życie nowych przepisów dopłaty do czynszów będę przysługiwały większej liczbie najemców. Zgodnie z nowelizacją jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma wsparcie  jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekroczy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS (wcześniej limit ten wynosił 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia GUS). Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit ten zwiększany jest o 40 pkt. proc., a nie o 30 pkt proc. jak do tej pory. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 140 proc. przeciętnego wynagrodzenia wg GUS, a w przypadku trzyosobowego – 180 proc.

– To bardzo dobra wiadomość dla najemców wszystkich inwestycji wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Dziś z dopłat korzysta już  większość czyli ponad 100 rodzin mieszkających na naszym osiedlu w Białej Podlaskiej. Już niebawem dołączą do nich najemcy z Wałbrzycha, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kolejne inwestycje w Jarocinie i Kępnie są na ostatniej prostej po dopłaty. Liczę na to, że do końca czerwca ze wsparcia będą mogli skorzystać najemcy we wszystkich naszych inwestycjach. Otrzymanie dopłaty to nawet kilkaset złotych, które pozostaną w domowym budżecie – zaznacza Grzegorz Muszyński, wiceprezes PFR Nieruchomości S.A.

W myśl procedowanej  nowelizacji maksymalny dochód dla 4-osobowej rodziny wynajmującej Mieszkanie Plus, której będą przysługiwały dopłaty, został podniesiony o blisko 3 tysiące zł. i wyniesie 9 397 zł.

Ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu 2017 roku. Celem nowelizacji, którą w czwartek uchwalił Sejm, jest m.in. usprawnienie pozyskiwania gruntów pod budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, czy rozszerzenie grupy potencjalnych inwestorów, którzy będą budowali mieszkania na tych gruntach.

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało już 846 mieszkań. 480 z nich – w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie – zostało już zasiedlonych, a niebawem do kolejnych 364 – w Wałbrzychu i Gdyni – wprowadzą się najemcy. Trwa też budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach. W Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku pod koniec tego roku rozpocznie się nabór.

Język | Language
Skip to content