Pierwszy SIM ma już rok

21 kwietnia odbyły się uroczyste obchody I rocznicy powstania SIM Stalowa Wola. To pierwsza Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powołana we współpracy z KZN. W konferencji zorganizowanej z tej okazji udział wzięli m.in. Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban, Prezes spółki SIM Stalowa Wola Renata Knap oraz Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Dziękuję wszystkim Państwu za przybycie do Stalowej Woli. W ślad za Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Stalowej Woli powstał szereg SIM-ów. Mamy ich już 27 i 3 kolejne w drodze. Potencjał oceniamy na co drugą gminę w Polsce. To pozwoli w sposób istotny wpłynąć na rynek mieszkaniowy poza dużymi ośrodkami– powiedział podczas konferencji Prezes KZN Arkadiusz Urban.

Dodał, że zainteresowanie współpracą w ramach SIM wykazują też duże ośrodki jak Rzeszów, Lublin, Kraków czy Trójmiasto.

Zainteresowanie ciągle rośnie. Procedowana jest zmiana ustawy o KZN i SIM, będziemy tam aktywnie działać aby wprowadzać poprawki. Musimy elastycznie reagować na kolejne czynniki zewnętrzne. Nie zabraknie nam „stalowej woli” w budowie kolejnych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Pamiętajmy, że budownictwo ożywia szereg różnych państw. Jest to forma pobudzenia gospodarczego– podkreślił Arkadiusz Urban.

Podczas konferencji odbyła się także debata pt. Wyzwania na rynku mieszkaniowym w kontekście kryzysu migracyjnego wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę. W swoim wystąpieniu Prezes KZN podkreślił jak ważne jest utworzenie funduszu dedykowanego osobom przyjmującym pod swój dach Ukraińskich uchodźców. Osoby goszczące Ukraińców mogłyby poprawić swoje warunki lokalowe np. poprzez zamianę swojego mieszkania na większe, pochodzące z zasobów lokali zakupionych przez fundusz.

SIM Stalowa Wola utworzona została 31 marca 2021 roku. KZN wniósł do spółki nieruchomość w Stalowej Woli przy ul. Ogrodowej o powierzchni powyżej 3 ha. Spółka planuje wybudowanie łącznie 1250 lokali mieszkalnych w ramach osiedli Ogrodowa i Parkowa, które powstaną na terenie Stalowej Woli.

Do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło już 300 gmin, które będą budować ponad 26 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu.  W najbliższym czasie powstanie kilka kolejnych SIM-ów, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.

Język | Language
Skip to content