Kolejny SIM w województwie łódzkim

Biała Rawska, Działoszyn, Inowłódz, Koluszki, Nowe Miasto nad Pilicą, Pajęczno, Tomaszów Mazowiecki, Ujazd i Zduńska Wola oraz Krajowy Zasób Nieruchomości – podpisali dziś akt notarialny powołujący do życia Spółkę SIM KZN Łódzkie Centrum. To kolejna Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w regionie.  

Powołujemy dziś kolejną w województwie łódzkim Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, bo deficyt mieszkań o stosunkowo niskim czynszu jest tu ogromny. Chcemy wspierać polskie rodziny, które mają zdolność czynszową ale nie posiadają zdolności kredytowej, co wyklucza ich z możliwości zakupu mieszkania na warunkach rynkowych

– powiedział podczas konferencji Prezes KZN, Arkadiusz Urban.

W 2015 roku w Polsce wybudowano 147 tys. mieszkań, a w 2021 roku tych mieszkań zrealizowano już prawie dwukrotnie więcej czyli blisko 235 tys. Zamierzeniem rządów Zjednoczonej Prawicy jest budowa coraz większej liczby mieszkań w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych przy ogromnym wsparciu finansowym ze strony państwa. Takiego wsparcia w poprzednich latach nie było, w związku z czym powstawało mniej mieszkań. Teraz gminy, wspierane przez rząd dynamicznie wchodzą w proces inwestycyjny. Dziś mamy 26 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, niebawem pojawią się następne, wierzę, że również w Łodzi

– stwierdził Poseł Włodzimierz Tomaszewski.

Kapitał zakładowy SIM KZN Łódzkie Centrum wynosić będzie 27 milinów złotych. A to nie jedyne środki publiczne, z których będzie finansowana działalność inwestycyjna spółki. Finansowanie uzupełni grant z Funduszu Dopłat i preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W ramach inwestycji prowadzonych przez Spółkę, planuje się utworzenie ok. 1000 lokali mieszkalnych. Ponad 500 lokali planuje się zrealizować w Tomaszowie Mazowieckim.

W województwie łódzkim działa już jedna Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Spółka KZN Łódzkie, utworzona 8 czerwca 2021 roku, ma w planach budowę 650 lokali mieszkalnych. Razem z nowo powołaną spółką KZN Łódzkie Centrum, wolumen mieszkań zrealizowanych na terenie województwa łódzkiego wyniesie co najmniej 1650 lokali.

Do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło blisko 290 gmin, które będą budować ponad 26 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. W najbliższym czasie powstanie kilka kolejnych SIM-ów, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.

Język | Language
Skip to content