TVP 3 Poznań: Nowe mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności

W Wielkopolsce przybędzie co najmniej 900 tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Taki plan stawiają przed sobą przedstawiciele 18 wielkopolskich gmin, którzy w obecności prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, powołali kolejną już w naszym regionie Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową.

Pomimo wielu powstających inwestycji, rynek mieszkań jest wciąż nienasycony.

Buduje się bardzo dużo, budują się całe osiedla komercyjne, mieszkania sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Czasami to jest taka sytuacja, że dziura powstaje i już są chętni na zakup tych mieszkań

– mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Ale w wyniku podwyżek stóp procentowych i – co za tym idzie – także rat kredytów, ubywa chętnych do zadłużania się. Na szczęście, to nie jedyny sposób do nabycia własnego M. W Polsce po latach posuchy odżywa budownictwo społeczne.

Co daje szanse na to, że mimo tego wzrostu cen, będą to mieszkania o relatywnie niskim czynszu. A przede wszystkim one są kierowane dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i nie są w stanie na wolnym rynku takiego mieszkania kupić, a z drugiej strony, często nie kwalifikują się od mieszkań komunalnych

– wskazuje Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Rząd wspiera samorządy w rozwoju budownictwa społecznego – jak w Poznaniu, gdzie obok mieszkań komunalnych dotuje mieszkania budowane przez PTBS. Ostatnia, zeszłoroczna grudniowa transza wsparcia opiewała na niemal 120 mln złotych, dzięki czemu w stolicy Wielkopolski powstanie ponad dwa tysiące mieszkań.

Nie wszystkie samorządy mogą sobie jednak pozwolić na budowę mieszkań poprzez własne spółki. Dla mniej zasobnych gmin rząd przygotował Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Jedną z nich powołano właśnie w Poznaniu.

Zrobimy kolejny krok, jeśli chodzi o politykę mieszkaniową w Polsce, a tak naprawdę w naszych gminach

– zapowiada Patryk Jędrkowiak, burmistrz Ostrzeszowa.

Do SIM-KZN Wielkopolska dołączyło 18 gmin z Wielkopolski i jedna z województwa zachodniopomorskiego. Każda wnosi do spółki trzy miliony złotych oraz grunty, na których – przy wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości i Banku Gospodarstwa Krajowego – mają powstać nowe bloki. Choć formalności dopełniono w Poznaniu, to siedziba nowej spółki będzie mieścić się gdzie indziej.
 

W momencie, kiedy rozważaliśmy, czy przystąpić do tego, Rawicz był taką gmina, która namawiała wszystkie gminy, które były wokół i wtedy ustalono, że dobrze byłoby, gdyby taką siedzibą był Rawicz

– mówi Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza.

To nie pierwsza Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa na terenie naszego województwa. W kwietniu ubiegłego roku, również w Poznaniu, powołano do życia SIM-KZN Zachodni.

Muszę powiedzieć, że SIM Zachodni jest jednym z najlepszych, jak nie najlepszym SIM-em, z tych dwudziestu czterech, które zakładamy, bo ten obecny jest dwudziesty czwarty

– dodaje Arkadiusz Urban.

Początek budowy pierwszych osiedli z tanimi mieszkaniami na wynajem i opcją dojścia do własności planowany jest na wiosnę przyszłego roku.

Żródło: Nowe mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności (tvp.pl)

Język | Language
Skip to content