Radio Poznań: Powstanie prawie 1000 mieszkań z “umiarkowanym” czynszem. SIM rozwiązaniem dla wielu młodych ludzi

Nie stać ich na kredyt mieszkaniowy, nie kwalifikują się też na mieszkanie socjalne. Rozwiązaniem dla wielu młodych ludzi może być SIM – czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. W ciągu najbliższych kilku lat, w 19 wielkopolskich samorządach powstanie prawie 1000 mieszkań z “umiarkowanym” czynszem.

Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban przypomina, że to już 24 SIM w Polsce i 2 w Wielkopolsce.

Wolumen mieszkań ponad 900, mam nadzieję, że w przyszłości ten wolumen wzrośnie, zwłaszcza, jeżeli będziemy mieli możliwość zaadoptowania i stworzenia warunków dla uchodźców z Ukrainy. Idea jest taka, żeby z jednej strony stworzyć możliwość dla tych, którzy z jednej strony nie mają zdolności kredytowej, a z drugiej strony nie są w stanie załapać się na pulę mieszkań komunalnych, która i tak jest skromna

– powiedział Arkadiusz Urban.

Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa i Fundusz Dopłat Gospodarstwa Krajowego dopłacają na etapie inwestycji prawie 50 proc. Kredyt dla ludzi jest bardzo korzystny, bez marży – zapewniają twórcy programu.

Najemców wyłoni gmina, to będą głównie młode małżeństwa. Mieszkania powstaną m.in. w Rawiczu – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Mieszkania powstaną przy dworcu kolejowym na terenie byłych ogródków działkowych. Dobre miejsce logistycznie – blisko dworca. Miasto nie jest duże, więc do centrum nie jest też daleko. Gmina posiada tu grunt, więc możemy go wnieść do spółki. Robiliśmy ankietę, zapotrzebowanie jest, mieszkańcy pytają o taką możliwość, chcieliby już

– powiedział Grzegorz Kubik.

Źródło: Powstanie prawie 1000 mieszkań z “umiarkowanym” czynszem. SIM rozwiązaniem dla wielu młodych ludzi – Radio Poznań (radiopoznan.fm)

Język | Language
Skip to content