Mamy drugi SIM na Mazowszu!

Kolejny krok na drodze realizacji rządowego programu mieszkaniowego zrobiony! Dziś powołaliśmy drugą spółkę SIM na Mazowszu, która wybuduje ponad 1000 mieszkań w regionie.

Mieszkania wybudowane zostaną na gruntach należących do wspólników SIM Północne Mazowsze, czyli gmin: Ciechanów, Czernikowo, Glinojeck, Płońsk, Pułtusk, Sierpc i Załuski. W pierwszym etapie planowana jest budowa 1000 mieszkań o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. W planach zabudowy wielorodzinnej są mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Przeznaczone one będą na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. To mieszkania dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.

– Mieszkania, które wybudujemy w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych kierujemy do osób, które z jednej strony nie mają zdolności kredytowej, a z drugiej strony są w zbyt dobrej sytuacji, by przysługiwały im mieszkania komunalne. To są na ogół młodzi ludzie, dopiero zakładający rodzinę, którzy muszą rozwiązać szereg problemów związanych m.in. z posiadaniem dzieci, a więc przede wszystkim potrzebują mieć własne mieszkanie. Dlatego też wychodzimy z tą inicjatywą – programem mieszkaniowym rządu Mateusza Morawieckiego – powiedział prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości pan Arkadiusz Urban. – Cieszę się, że kolejne gminy na Mazowszu zdecydowały się dołączyć do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które są jednym z lepszych przykładów współpracy rządu i samorządu. Mam nadzieję, że Państwa krok zachęci kolejne gminy do współuczestniczenia w zakładaniu kolejnych SIMów i rozwoju mieszkalnictwa na wynajem z opcją wykupu.

Inwestycja jest zabezpieczona finansowo – ma zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom na szybką realizację projektów mieszkaniowych. Gminy, które przystąpiły do SIM będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każda z gmin otrzymała wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę do 3 milionów złotych. Kapitał zakładowy spółki wynosi 24 miliony złotych.

Dodatkowo każda gmina przystępująca do SIM Północne Mazowsze będzie mogła otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.

Dzisiejsze porozumienie jest mocnym dowodem na owocną współpracę pomiędzy rządem Mateusza Morawieckiego, państwowa spółką i mazowieckimi samorządami. Z wielką korzyścią dla zwykłych, polskich rodzin.

Język | Language
Skip to content