Województwo śląskie liderem SIM w Polsce

Powołana 7 grudnia spółka SIM Zagłębie to dwudziesta taka spółka w Polsce i czwarta w województwie śląskim. Swoim zasięgiem spółka obejmuje gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice. Docelowo spółka ma wybudować niemal 1000 mieszkań.

– Dziwię się gminom, które jeszcze nie przystąpiły do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Ten program działa zarówno w większych miastach, jak i mniejszych gminach. W województwie śląskim planujemy budowę 4 tysięcy mieszkań i powołanie kolejnych spółek – zapowiedział prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban.

– To ważny dla nas moment, bo wszyscy wiemy jak duże są potrzeby jeśli chodzi o budownictwo komunalne w naszych miastach i miasteczkach. Widzimy też jak mocno i szybko rosną ceny mieszkań, a to sprawia, że coraz większa liczba mieszkańców nie może sobie na nie pozwolić. Jestem przekonany, że dodatkowa możliwość budowy mieszkań komunalnych ucieszy naszych mieszkańców. Jestem zadowolony również dlatego, że SIM czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest u nas tak szeroka, mamy gminy i powiaty nie tylko z naszego województwa ale również z Małopolski. Teraz przed nami ogromne wyzwanie i przygotowanie się do tych inwestycji – powiedział prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Gminy, które przystąpiły do SIM Zagłębie objęły udziały w spółce po 3 miliony złotych każda. Kapitał zakładowy spółki wynosi 30 milionów złotych. Pozostałymi źródłami finansowania inwestycji będą m.in.:
• środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 10% kosztów inwestycji,
• finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat,
• partycypacja najemców,
• finansowanie zwrotne (preferencyjny kredyt) w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dodatkowo w przyszłym roku Krajowy Zasób Nieruchomości zamierza wnieść do spółki aport nieruchomości położonej w Sosnowcu przy ul. Dobrzańskiego, o powierzchni około 1,22 ha. Planowo powstanie na niej nieruchomość z 89 lokalami mieszkalnymi. Uzasadnieniem gospodarczym aportu Nieruchomości KZN do SIM Zagłębie jest wykorzystanie gruntu Skarbu Państwa, odpowiadającego na potrzebę kompleksowego, pożądanego społecznie i funkcjonalnie zagospodarowania terenu, celem stworzenia warunków do zwiększenia dostępności mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Kryteria najmu lokali określać będzie gmina, na terenie której inwestycja mieszkaniowa będzie realizowana.

Język | Language
Skip to content