17 gmin przystąpiło do siedemnastego SIM-u

Dotrzymujemy obietnic. Właśnie podpisaliśmy umowę na drugą spółkę SIM w województwie dolnośląskim. To oznacza budowę kolejnych mieszkań w regionie. SIM Sudety zamierza wybudować niemal 900 lokali mieszkalnych.

Dziś w Centrum Aktywności Lokalnej prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości pan Arkadiusz Urban i przedstawiciele 17 samorządów podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety. Wkrótce w regionie rozpocznie się budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

– Dzisiejsze wydarzenie to dobry przykład współpracy między instytucjami rządowymi a samorządowymi. Cieszę się że mogę w tym uczestniczyć. Powołana dziś spółka SIM Sudety wybuduje niemal 900 tak bardzo potrzebnych w regionie mieszkań – podkreśla prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości pan Arkadiusz Urban. – Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych jest kierowany do takich gmin jak Kłodzko, Polanica Zdrój czy Mieroszów – mniejszych miast, gdzie nie zawsze można kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Do ludzi, których nie stać na wydatek rzędu kilkuset tysięcy na mieszkanie.

– Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to dobre rozwiązanie dla takich miast, jak nasze mówi burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – Chcemy, aby w jej ramach powstało na początek 90 mieszkań. Mamy już w pełni przygotowane tereny pod inwestycję. Budowa mogłaby się rozpocząć już w 2023 r. To dobre rozwiązanie dla rodzin, których nie stać na wzięcie kredytu. W ten sposób, mam nadzieję, powstrzymamy w pewnym stopniu odpływ mieszkańców z Kłodzka.

W 2020 roku, mimo pandemii, w Polsce oddano do użytkowania ponad 221 tys. mieszkań. To najwyższy wynik od 1979 roku. To oczywiście powód do zadowolenia, ale nie dla wszystkich. Wybudowane w ubiegłym roku mieszkania w większości są niedostępne dla osób osiągających umiarkowane dochody, które chciałyby się uniezależnić. Na dodatek oferowane są głównie w aglomeracjach, co nie sprzyja rozwojowi mniejszych miejscowości. W Polsce potrzebujemy nowych i dostępnych mieszkań w mniejszych miastach – takich miejscowościach jak te, które dziś wspólnie założyły Sim Sudety. Dlatego, spółka SIM Sudety zamierza, w pierwszym etapie, wybudować  41 mieszkania w Kłodzku (miasto+gmina), 60 w Bystrzycy Kłodzkiej (gmina), 30 w Międzylesiu (gmina), 101 w Nowej Rudzie (miasto+gmina), 20 w Polanicy Zdrój (gmina), 60 w Kudowie Zdrój (gmina), 35 w Lądku Zdrój (gmina), 31 w Stroniu Śląskim (gmina), 41 w Głuszycy (gmina), 100 w Ząbkowicach Śląskich (gmina), 36 w Złotym Stoku (gmina), 15 w Ziębicach (gmina), 50 w Mieroszowie (gmina), 50 w Jaworzynie Śląskiej (gmina) oraz 100 w Żarowie (gmina).

Gminy przystępujące do SIM  skorzystały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Tym samym każda z gmin otrzymała wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę 3 milionów złotych. Kapitał zakładowy SIM Sudety wynosi 51 milionów złotych.

Język | Language
Skip to content