SIM Pomorze już działa!

28 września na Zamku w Malborku, w obecności wiceministra Karola Rabendy, podpisany został akt notarialny spółki SIM KZN – Pomorze. Tym samym wspólnicy (19 gmin z województwa pomorskiego) zobowiązali się do budowy mieszkań w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

– Budujemy mieszkania dla osób, które do tej pory nie było stać na mieszkania. Dla tych, którzy nie mogą uzyskać kredytu mieszkaniowego. Chcemy by te rodziny wreszcie mogły godnie żyć i pracować. Obiecuję że program Społecznych Inicjatyw Mieszkalnych dopiero się rozkręca. Docelowo chcemy by w każdym województwie powstały przynajmniej dwie spółki SIM – ogłosił wiceminister Karol Rabenda.

– Wiem że na początku nie było łatwo, nie wszyscy byli przekonani do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Obecnie gminy same się do nas zgłaszają. Zawiązana dziś spółka jest tego najlepszym dowodem – jest z nami 19 gmin z województwa pomorskiego. Wszyscy otrzymali już pierwsze fundusze, po 3 miliony złotych, co daje kapitał zakładowy spółki SIM KZN – Pomorze w wysokości 57 milionów. Jest z czym zaczynać – dodał pełniący obowiązki prezesa KZN, pan Arkadiusz Urban.

– Bardzo się cieszę, że wspólnie w dniu dzisiejszym podpisaliśmy akt notarialny. Dziękuję wszystkim wspólnikom za to, że siedziba SIM KZN Pomorze jest w Malborku! – podkreślił burmistrz Malborka, pan Marek Charzewski. – Miasto Malbork popiera wszelkie inicjatywy, które prowadzą do powstania nowych mieszkań. Wierzę że wspólne przedsięwzięcie członków założycieli przyniesie oczekiwane owoce, a nasi mieszkańcy otrzymają możliwość skorzystania z nowych mieszkań na wynajem.

W pierwszym etapie w SIM KZN – Pomorze planowana jest budowa ponad 800 mieszkań o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. W planach zabudowy wielorodzinnej są mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Przeznaczone one będą na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. To mieszkania dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.
SIM KZN – Pomorze docelowo zajmie się budową mieszkań w gminach: Cedry Wielkie, Czersk, Miasto Człuchów, Dzierzgoń, Gniew, Kępice, Kobylnica, Kolbudy, Kościerzyna, Nowy Staw, Miasto Malbork, Miłoradz, Pelplin, Prabuty, Miasto Pruszcz Gdański, Pszczółki, Stary Dzierzgoń, Suchy Dąb oraz Trąbki Wielkie.

Według prognoz, gdy zostaną wniesione aporty gruntowe, Spółka SIM KZN Pomorze rozpocznie proces inwestycji mieszkaniowych już w drugiej połowie 2022 roku.

Inwestycja SIM KZN – Pomorze, jak każda z wcześniej założonych 15 spółek SIM, jest zabezpieczona finansowo – ma zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom na szybką realizację projektów mieszkaniowych. Gminy przystępujące do SIM już skorzystały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Tym samym każda z gmin otrzymała wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę 3 milionów złotych. Kapitał zakładowy SIM KZN Pomorze wynosi 57 milionów złotych.

Kolejnym etapem będzie bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji gmin jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.

Język | Language
Skip to content