Inwestycja na szóstkę!

20 września w Zielonej Górze została powołana spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu. Jej celem jest budowa mieszkań 800 mieszkań w regionie. Lokale te przeznaczone będą dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie mają zdolności kredytowej.

Udziałowcami SIM KZN Lubuskie Trójmiasto sp. z o.o. są gminy: Zielona Góra, Czerwieńsk, Świdnica, Otyń, Nowogród Bobrzański, Nowa Sól. Na ich terenach mają powstać wielorodzinne budynki mieszkalne. Struktura:
• Zielona Góra – 450-500 mieszkań
• Nowa Sól – 150 mieszkań
• Nowogród Bobrzański – 70 mieszkań
• Czerwieńsk – 30 mieszkań
• Otyń – 25 mieszkań
• Świdnica – 25 mieszkań.

– Kiedy inni hejtują, my robimy realną robotę dla Lubuszan. To prawdziwy game changer dla 750 rodzin z województwa lubuskiego i trwały fundament pod jeszcze szybszy rozwój tego regionu – powiedział poseł Ziemi Lubuskiej pan Łukasz Mejza.

– Ponad 300 rodzin oczekuje na mieszkanie komunalne w Zielonej Górze. Często są to osoby, których dochody nie pozwalają na przydzielenie im mieszkania komunalnego, a jednocześnie ich przychód jest zbyt mały, by miały szansę na zakup mieszkania na rynku komercyjnym. Program SIM jest dla nich realną szansą na własne mieszkanie – oświadczył zastępca prezydenta Zielonej Góry pan Dariusz Lesicki.

– Spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto ma zapewniony stabilny system finansowania. Gminy, które przystąpiły do spółki otrzymały już jednorazowe wsparcie w wysokości 3 milionów złotych. To daje początkowy kapitał zakładowy 18 ml złotych – podkreślił zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości pan Jarosław Pucek.

Atutem spółek SIM jest ich montaż finansowy. Po pierwsze, na objęcie udziałów w spółce każda, przystępująca do niej gmina, otrzyma bezzwrotną dotację w wysokości do 3 milionów złotych. Dodatkowo gmina będzie mogła otrzymać kolejne bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Jest jeszcze bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji. SIM będzie spółką ze stabilnym finansowaniem, która weźmie na siebie znakomitą większość spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem inwestycji mieszkaniowych w gminie.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to system budowy dostępnych cenowo mieszkań dla ludzi, którzy mają zdolność czynszową, a nie mają kredytowej. Dla rodzin, które nie chcą za pracą i domem przeprowadzać się do wielkich aglomeracji. Dla tych, którzy chcą pracować i wychowywać dzieci w swoich małych ojczyznach, we własnych mieszkaniach, na które nie będą musieli zaciągać wieloletniego kredytu. Powołana przy inicjatywę rządu i samorządu Spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto.

Język | Language
Skip to content