1000 mieszkań w Opolskim!

7 września prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości i przedstawiciele gmin z województwa opolskiego podpisali akt notarialny zawarcia spółki SIM Opolskie Południe sp. z o.o.

SIM Opolskie Południe sp. z o.o. to pierwsza tego typu spółka w województwie opolskim. W jej skład oprócz Krajowego Zasobu Nieruchomości weszły  gminy: Baborów, Branice, Głogówek, Kędzierzyn-Koźle, Kietrz, Otmuchów, Prudnik, Strzelce Opolskie, Walce oraz Ujazd. Celem spółki jest budowa mieszkań dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie posiadają zdolności kredytowej. W całym regionie ma powstać nawet 1000 mieszkań.

Mieszkania będą przeznaczone głównie dla młodych rodzin, które stać na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czynsz ma być niższy niż na rynku komercyjnym. Program SIM zapewnia nie tylko możliwość najmu ale także możliwość dojścia do własności mieszkania.

Inwestycja jest zabezpieczona finansowo – ma zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom na szybką realizację projektów mieszkaniowych. Gminy przystępujące do SIM będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każda z gmin otrzyma wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę do 3 milionów złotych. Dodatkowo każda gmina przystępująca do SIM Małopolska będzie mogła otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.

Język | Language
Skip to content