720 nowych mieszkań w Małopolsce

2 sierpnia w Brzesku, w obecności wicepremiera Jarosława Gowina, podpisany został akt notarialny spółki SIM Małopolska. Tym samym wspólnicy zobowiązali się do budowy mieszkań w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

– Szanowni Państwo, dla mnie jako wicepremiera i ministra odpowiedzialnego m.in. za mieszkalnictwo takie chwile, jak ta są najważniejsze, bo dziś już nie planujemy ani nie zapowiadamy, ale wspólnie stawiamy konkretny krok na drodze, która dla wielu polskich oznacza upragnione mieszkanie. Mieszkanie, w którym będzie można poczuć się wygodnie i bezpiecznie. A wszyscy wiemy, że bez takiego stabilnego miejsca na ziemi trudno myśleć o rozwoju i lepszej przyszłości – powiedział otwierając konferencję wicepremier Jarosław Gowin. – Moja radość jest podwójna, bo jesteśmy w mojej ukochanej, rodzinnej Małopolsce. Ale przecież nie tylko tu potrzebujemy mieszkań dostępnych dla osób i rodzin o średnich dochodach. Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku deweloperskim, ale mogą i chcą regularnie płacić rozsądny czynsz.

W pierwszym etapie w SIM Małopolska planowana jest budowa 720 mieszkań o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. W planach zabudowy wielorodzinnej są mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Przeznaczone one będą na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. To mieszkania dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.

Mieszkania wybudowane zostaną na gruntach należących do wspólników SIM Małopolska, czyli gmin: Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gorlice, Korzenna, Miechów, Rabka-Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Zakliczyn.

– Powstający dzisiaj podmiot będzie już 11 spółką, którą KZN utworzył razem z gminami. Cieszy nas, jako przedstawicieli rządu, że rozwiązania w zakresie budownictwa społecznego wprowadzone na początku tego roku, spotkały się z tak dobrym odbiorem włodarzy gmin. Pokazuje to także, że formuła społecznego budownictwa czynszowego to właściwy kierunek polityki mieszkaniowej państwa – podkreśliła minister Anna Kornecka.

– Statystyka jest nieubłagana – potrzebujemy coraz większej ilości mieszkań dla młodych osób, dla rodzin z dziećmi, bo nie każdy może sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy. I to takie rodziny, my jako przedstawiciele rządu powinniśmy wesprzeć.  Co niniejszym czynimy zakładając spółki takie jak dzisiejsza spółka SIM Małopolska – dodał minister Andrzej Gut-Mostowy.

Inwestycja jest zabezpieczona finansowo – ma zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom na szybką realizację projektów mieszkaniowych. Gminy przystępujące do SIM będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każda z gmin otrzyma wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę do 3 milionów złotych. Dodatkowo każda gmina przystępująca do SIM Małopolska będzie mogła otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.

Dzisiejsze porozumienie jest mocnym dowodem na owocną współpracę pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, państwowa spółką i małopolskimi samorządami. Z wielką korzyścią dla zwykłych, polskich rodzin.

Język | Language
Skip to content