Trzy województwa będą budować mieszkania dla rodzin o umiarkowanych dochodach!

Świętokrzyskie, Małopolskie, Śląskie – gminy z tych trzech województw utworzyły Spółkę SIM SMS. To kolejna spółka, której wicepremier Jarosław Gowin powierzył zadanie realizowania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – budowy mieszkań o umiarkowanym czynszu. W regionie ma ich powstać ponad pół tysiąca.

– Szanowni Państwo, po pierwsze: w Polsce potrzebujemy mieszkań dostępnych dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup własnego M na rynku deweloperskim. To przecież ludzie pracujący ciężko i uczciwie. Ludzie, którzy mogą regularnie płacić rozsądny czynsz. Ich rodziny potrzebują życiowego bezpieczeństwa i stabilizacji – o co trudno bez pewnego i dostosowanego do ich potrzeb mieszkania. Po drugie: w Polsce potrzebujemy nowych i dostępnych mieszkań w mniejszych miastach i gminach – takich jak Staszów, Klucze, Końskie. – powiedział otwierając dzisiejszą konferencję wicepremier Jarosław Gowin.

– Ten SIM jest wyjątkowy, bo łączy różne jednostki samorządu terytorialnego. Łączy je przede wszystkim chęć dynamicznego rozwoju, a my chcemy w tym pomóc, budując mieszkania – podkreśliła pani minister Anna Kornecka. – W mniejszych gminach grunty wręcz czekają na inwestora. Postanowiliśmy to wykorzystać. Dlaczego? By mniejsze miasta miały ofertę dla osób, które z nich pochodzą albo w nich pracują. Są ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z mniejszymi miastami. Chcemy by mogli zrealizować swoje marzenia.

Spółkę SIM SMS utworzyły gminy z województwa świętokrzyskiego: Staszów, Końskie, Jędrzejów, Sędziszów, Małogoszcz, Gmina Klucze z województwa małopolskiego oraz Gmina Zawiercie z województwa śląskiego. W Zawierciu KZN wniesie aportem grunt o powierzchni ok. 1,5 ha. Planowana jest tam budowa 145 lokali mieszkalnych. Wartość gruntu z operatu szacunkowego to 1,7 mln zł. W Jędrzejowie w planach jest budowa na gruncie, którego wartość wyceniana jest na milion złotych. Dodatkowo nieruchomość ta umożliwi dostęp do drogi publicznej sąsiadującej nieruchomości, którą wniesie aportem Gmina Jędrzejów (w terminie późniejszym). W pozostałych gminach zaplanowano budowę łącznie ponad 350 mieszkań.

– Chciałbym ogłosić powstanie kolejnej społecznej inicjatywy mieszkaniowej SIM SMS. Parafrazując hasło reklamujące gminę Zawiercie „Tu rozkręca się Jura”, chciałbym powiedzieć: „Tu rozkręcają się Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe”. W samym Zawierciu na 1,5 hektarowej działce, będącej w zasobie KZN-u i którą wnosimy aportem do tej spółki, zamierzamy wybudować 145 lokali. Kolejne inwestycje mieszkaniowe będziemy realizowali w Jędrzejowie, Małogoszczy, Końskich, Kluczach, Sędziszowie i Staszowie – podsumował prezes KZN, Bartłomiej Druziński.
SIM SMS, a zarazem każda z 7 gmin, które przystąpiły do spółki, planuje jak najszybsze uruchomienie procesu realizacji inwestycji.

Język | Language
Skip to content