Półtora tysiąca nowych mieszkań na Śląsku!

7 maja w Chorzowie przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości w obecności pana wicepremiera Jarosława Gowina podpisali akt notarialny spółki SIM Śląsk. Wkrótce na Śląsku ruszy budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Według planu ma ich powstać ponad półtora tysiąca.

– Chorzów, Zabrze, Tarnowskie Góry i Świętochłowice to miasta, które razem z KZN tworzą nową spółkę. Niezmiernie cieszy mnie tempo, w jakim rozwija się ta inicjatywa. Wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie SIM-y powstaną już w każdym województwie, a spółki równie szybko rozpoczną budowę mieszkań – oświadczył pan wicepremier Jarosław Gowin. – Warto zaznaczyć, jakie to będą mieszkania. Otóż Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe budują lokale na wynajem z umiarkowanym czynszem. Bo wielu osób wciąż nie stać na zakup mieszkania na rynku deweloperskim. Ale to ciężko pracujący obywatele, którzy mają prawo do wygodnego mieszkania. Mają prawo do życiowej stabilizacji dla siebie i najbliższych. I chociaż nie stać ich na kupno własnego mieszkania – to stać ich na regularne opłacanie rozsądnego czynszu.

KZN już od jakiegoś czasu współpracuje z miastami województwa śląskiego w celu powołania społecznej inicjatywy mieszkaniowej, która zajmie się budową mieszkań zarówno w Chorzowie, Zabrzu, Tarnowskich Górach, jak i Świętochłowicach. Porozumienia o współpracy z wyżej wymienionymi miastami zostały podpisane w 2020 roku. Dziś nadszedł czas ich realizacji – założenia spółki SIM Śląsk, która docelowo zajmie się realizacją inwestycji mieszkaniowych na tym terenie.

– Moja rodzina pochodzi z tego regionu, dlatego to budownictwo tutaj jest szczególnie bliskie mojemu sercu – rozpoczęła wystąpienie minister Anna Kornecka. – Miasta, które dziś przystępują do SIM liczą na ponowny wzrost. By to się udało konieczna jest budowa mieszkań. Jeśli myślimy o rozwoju gospodarczym, o ściąganiu tu inwestorów, niezbędna jest budowa mieszkań dla mieszkańców, mam nadzieję że projekt SIM Śląsk pozwoli na nowe otwarcie w regionie.

W pierwszym etapie KZN wniesie do tworzonego SIM Śląsk część nieruchomości położonej w Chorzowie o powierzchni około 3,5 ha, na której szacujemy wybudować nie mniej niż 265 mieszkań. Następnie planowane są kolejne inwestycje. W tym celu zamierzamy wykorzystać nieruchomość znajdującą się w zasobie KZN o powierzchni około 22,7 ha położona w Chorzowie przy ul. Michałkowickiej. Według ostrożnych szacunków może na niej powstać około 1120 mieszkań. Na nieruchomości stanowiącej aport miasta Zabrze planujemy wybudować około 90 mieszkań, w Tarnowskich Górach – 120, natomiast w Świętochłowicach – 110. Planowane jest również wykorzystanie pozostałych gruntów Skarbu Państwa, pod budownictwo wielorodzinne w Chorzowie, o powierzchni około 19 ha.

– Pomysł ten otwiera szereg możliwości. Pomimo kryzysów na świecie widzimy, że ceny mieszkań wciąż rosną. Wiemy, że jest duża grupa mieszkańców, którzy chociaż ciężko pracują, nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu na zakup własnego mieszkania. To dlatego nowe inicjatywy mieszkaniowe są dla nas tak ważne – tłumaczy Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.
Według prognoz Spółka SIM Śląsk rozpocznie budowę inwestycji mieszkaniowych już w drugiej połowie 2022 roku.

 

Język | Language
Skip to content