Mury mają się piąć do góry w świętokrzyskim!

W Jędrzejowie w obecności pana wicepremiera Jarosława Gowina ogłoszono powołanie spółki SIM SMS, której zadaniem będzie wybudowanie 1,5 tys mieszkań. – Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstał dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny, ale stać na to by płacić umiarkowany czynsz – zaznaczył otwierając konferencję wicepremier Jarosław Gowin.

– Znajdujemy się na Ziemi Świętokrzyskiej w sercu Polski, naszym obowiązkiem jest zadbać o przyszłość tej ziemi, o jej dynamiczny i harmonijny rozwój. Jednym z podstawowych warunków tego rozwoju jest zapewnienie dobrych warunków do mieszkania tym, którzy swoją pracą będą tę ziemię rozwijać. – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. – Współpracownicy mówili mi o liście, który przyszedł na ręce jednego z tutejszych samorządowców po tym kiedy rozeszła się wiadomość, że będzie tu powstawać Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Młoda dziewczyna pisała, że z narzeczonym planują ślub i będą musieli wyjechać na kilka co najmniej lat za granicę, żeby zarobić pieniądze, które uzupełnione kredytem pozwolą im kupić mieszkanie. Natomiast jeśli możliwe byłoby otrzymanie mieszkania z SIM to oni zostają. Panie Prezesie, zwracam się tu do prezesa SIM SMS, w pana ręce powierzamy nie tylko działki gmin i skarbu państwa, nie tylko pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, ale także ludzkie marzenia. Nie możemy ich zawieść.

Spółkę SIM SMS w większości tworzą gminy z województwa świętokrzyskiego: Staszów, Końskie, Jędrzejów, Sędziszów, Małogoszcz. Województwo małopolskie w Spółce reprezentuje gmina Klucze, śląskie – gmina Chorzów. W Jędrzejowie w planach jest budowa na gruncie, którego wartość wyceniana jest na milion złotych. Dodatkowo nieruchomość ta umożliwi dostęp do drogi publicznej sąsiadującej nieruchomości, którą wniesie aportem Gmina Jędrzejów (w terminie późniejszym).

Planowana jest budowa 120 mieszkań w dobrym standardzie przeznaczona na potrzeby lokalnych mieszkańców i osób, które chcą związać swoją przyszłość z tym miejscem.

W Zawierciu KZN wniesie aportem grunt o powierzchni ok. 1,5 ha. Planowana jest tam budowa 145 lokali mieszkalnych. Wartość gruntu z operatu szacunkowego to 1,7 mln zł. W pozostałych gminach zaplanowano budowę łącznie ponad 350 mieszkań.

– W małych miastach buduje się stosunkowo mało mieszkań, chcemy to zmienić uruchamiając program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Dlaczego SIM-y? Bo to program kierowany do mniej zamożnych Polaków. W SIM-ach wystarczy wpłacić koszt 15% partycypacji, bez marży, bez dodatkowych kosztów. To niższy koszt niż w przypadku kredytu hipotecznego – podkreśliła pani minister Anna Kornecka.

– Chcemy spełnić marzenia młodych mieszkańców województwa, by od nas nie wyjeżdżali, by zostawali w świętokrzyskim – dodała pani marszałek Renata Janik.

– Zaczynamy pierwszy etap. Dlatego chciałbym zaapelować do gmin Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów i Staszów o odpowiedzialność, zgodę, wspólnotę interesów i celów. Chcę by te mieszkania powstały. Mury mają się piąć do góry – zakończył wiceprezes KZN Michał Sroka.

Język | Language
Skip to content