Nowy ład mieszkaniowy

To rozwiązanie, które dziś uruchamiamy w Stalowej Woli, ma charakter przełomowy – powiedział, otwierając konferencję, premier Jarosław Gowin. W Stalowej Woli podpisano porozumienie pomiędzy Krajowym Zasobem Nieruchomości a miastem dotyczące współpracy, której efektem ma być realizacja wspólnej inwestycji mieszkaniowej na obszarze osiedla Charzewice.

1 lutego 2021 roku przedstawiciel KZN, prezes Bartłomiej Druziński i prezydent Stalowej Woli, pan Lucjusz Nadbereżny, w obecności przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, pana premiera Jarosława Gowina i pani minister Anny Korneckiej, podpisali porozumienie, które przybliża powołanie spółki (SIM) realizującej rządowe i samorządowe cele mieszkaniowe w Stalowej Woli.

– Stalowa Wola to młode i pełne energii miasto. Odważne inicjatywy w zakresie mieszkalnictwa z pewnością będą wspierać jego rozwój społeczny i gospodarczy, a przed mieszkańcami otworzą się nowe perspektywy. Chcemy, aby mieszkańcy Stalowej Woli mieli gdzie mieszkać i nie musieli, w pogoni za własnym lokum, wyjeżdżać poza granice swojego miasta. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest posiadanie miejsca, które stanie się naszym domem – powiedział premier Jarosław Gowin. – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to nowa nazwa obecnie funkcjonujących TBS-ów – towarzystw budownictwa społecznego. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z Krajowym Zasobem Nieruchomości- przedstawicielem Skarbu Państwa. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem państwowym i wnosi go do SIM w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Tak jak stanie się to w przypadku Stalowej Woli.

– Pakiet mieszkaniowy to nie tylko pieniądze na budowę mieszkań, to także troska o infrastrukturę. Inwestycjom towarzyszy grant, który gmina może przeznaczyć na szkolę czy ośrodek sportowy. Bo dobre mieszkanie to nie tylko te dwa, trzy pokoje, ale park obok, przystanek autobusowy, czy przedszkole w pobliżu – powiedziała minister Anna Kornecka. – Chcemy odczarować program mieszkaniowy. Chcemy by mieszkańcy czuli się pewnie i bezpiecznie, by wiązali swoją przyszłość z takim miastem jak Stalowa Wola. Odblokowaliśmy ogromną ilość środków, ale montaż finansowy to nie wszystko, oferujemy też pełne merytoryczne wsparcie. Nasz plan mieszkaniowy cały czas się rozwija – przygotowujemy kolejne instrumenty.

– Stalowa Wola to miejsce wyjątkowe – miasto wybudowane od podstaw. Żywy dowód że – Polska i Polacy potrafią. Miasto, które ma w DNA wpisany przemysł. Od samego początku stawiamy na rozwój technologii, przemysłu. Miasto stale się rozwija, ale mamy jeden duży problem depopulacje. Stale tracimy mieszkańców – wyjaśnił Prezydent Lucjusz Nadbereżny. – Teraz mamy szansę to zmienić. Nastąpiła rewolucyjna, która nastąpiła dzięki panu ministrowi i jego pracownikom. Mamy nową politykę mieszkaniową. Bez tych nowych narzędzi nie bylibyśmy w stanie nawet planować tak wielkiej inwestycji. Na Charzewicach powstanie do 1250 mieszkań. To olbrzymi wolumen mieszkań. To nowa i ostatnia szansa na stworzenie modelowego, ekologicznego osiedla połączonego z historycznym parkiem.

– Na Charzewicach ma powstać ponad 1250 mieszkań. To ma być nowoczesne osiedle, gdzie będzie można nie tylko mieszkać ale też odpoczywać. Chcemy pokazać wzorcowe budownictwo, wyznaczyć standardy mieszkaniowe XXI wieku – zadeklarował wiceprezes KZN, Michał Sroka. – Mieszkania, które tu powstaną będą przeznaczone dla ludzi poza nawiasem akcji kredytowej. Obecnie 40% młodych Polaków nie ma zdolności kredytowej. Dla banku są niewiarygodnym partnerem. To właśnie do nich budujemy to osiedle. Chcemy by mieszkali w nowoczesnych miejscach, w takich miastach jak Stalowa Wola. I nie tylko, bo mam nadzieję, że ten program będzie obejmował cała Polskę – od morza do Tatr.

KZN wspólnie z Miastem Stalowa Wola zamierzają utworzyć Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową (SIM), spółkę, która będzie realizowała inwestycje mieszkaniowe na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa na osiedlu Charzewice.

W pierwszej kolejności planowana jest inwestycja wielorodzinna na 3 hektarowej działce położonej w Stalowej Woli przy ul. Ogrodowej. Według wstępnych projektów powstanie tam około 240 mieszkań.

Ponadto planowane jest wykorzystanie kolejnych gruntów, należących do Skarbu Państwa, pod budownictwo wielorodzinne w Stalowej Woli o powierzchni około 20 ha. Według szacunków Gminy Stalowa Wola na tym gruncie może powstać około 1 000 nowych, dostępnych cenowo lokali mieszkalnych.

Dla działki przy ul. Ogrodowej istnieje już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Realizacja kolejnej inwestycji na osiedlu Charzewice będzie wymagała zmian planistycznych.

Jednocześnie KZN i Stalowa Wola deklarują dalszą współpracę w ramach realizacji zadań ustawowych KZN i zadań własnych jednostki samorządu gminnego.

Język | Language
Skip to content