Mieszkanie Plus w Częstochowie: blisko 600 mieszkań przy Wiolinowej

Kilkaset mieszkań ma powstać w Częstochowie przy ulicy Wiolinowej w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Planowana jest budowa ośmiu bloków, w których będzie mogło zamieszkać nawet 600 rodzin. 8 października został podpisany list intencyjny o współpracy przy realizacji inwestycji pomiędzy Krajowym Zasobem Nieruchomości, spółką PFR Nieruchomości i  Regionalnym Funduszem Gospodarczym S.A. z siedzibą w Częstochowie.

Osiedle powstanie w dzielnicy Grabówka przy ul. Wiolinowej na terenie o powierzchni 5.6217 ha. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa zostały przekazane przez prezydenta miasta do Krajowego Zasobu Nieruchomości, czyli tzw. banku ziemi programu Mieszkanie Plus. Środki na sfinansowanie inwestycji będą pochodziły z funduszu zarządzanego przez spółkę PFR Nieruchomości, a partnerem projektu będzie RFG S.A.

Częstochowa zasługuje na lepszą przyszłość i rozwój, potrzebuje bodźców przyciągających młodych wykształconych Polaków do zamieszkania i pracy w naszym mieście. RFG S.A. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej wchodząc w rolę podmiotu inicjującego proces inwestycyjny z udziałem PFR Nieruchomości i Krajowym Zasobem Nieruchomości – mówi Mirosław Matyszczak, prezes zarządu Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A.

W ramach 8 budynków wielorodzinnych ma powstać od 400 do ponad 600 mieszkań. Inwestycja będzie realizowana etapowo. Na terenie osiedla planowane są place zabaw i miejsca rekreacji, a także powierzchnie usługowe i komercyjne. Dla usprawnienia komunikacji indywidualnej na osiedlu koncepcja urbanistyczna obejmuje pełne zabezpieczenie mieszkań w miejsca parkingowe. Przewiduje się również poprawę komunikacji publicznej łączącej przyszłe osiedle z innymi częściami miasta. RFG będzie także dążyć do zachowania jak największej powierzchni zadrzewień oraz stosowania rozwiązań proekologicznych, tj. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, racjonalna gospodarka odpadami oraz ściekami, itp. Spółka dysponuje już decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych dla planowanej inwestycji a także decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która stała się prawomocna 8 sierpnia 2019 r. Taki stan prawny pozwoli skrócić realizację inwestycji o ok. 2 lata w porównaniu do przedsięwzięć rozpoczynanych „od zera”.

O programie Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus jest jednym z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego podstawowym celem jest zwiększanie dostępności przystępnych cenowo mieszkań. Mieszkanie Plus wspiera osoby, dla których uzyskanie własnego lokum jest z różnych względów niemożliwe. W ramach filaru rynkowego programu (obok społecznego, czyli wsparcia budowy mieszkań socjalnych i komunalnych) powstają mieszkania na wynajem lub wynajem z opcją dojścia do własności.

Dotąd w ramach filaru rynkowego programu Mieszkanie Plus powstało 867 lokali w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Gdyni, Jarocinie oraz Kępnie. Kolejnych 1002 lokali jest w trakcie budowy – są to inwestycje w Katowicach, Jarocinie, Dębicy, Kępicach oraz Mińsku Mazowieckim. W trakcie projektowania jest kolejnych 18 tys. lokali w całej Polsce. Potencjał gruntów przeznaczonych pod Mieszkania Plus wynosi 120 tys. mieszkań.

 

Więcej informacji o programie Mieszkanie Plus na oficjalnej stronie www.mieszkanieplus.gov.pl i www.mplus.pl oraz pod numerem infolinii: 801 801 596.

 

 

Język | Language
Skip to content