W Lubelskiem powstanie prawie 200 kolejnych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus

Kolejnych siedem samorządów z województwa lubelskiego chce u siebie mieszkań z rządowego programu Mieszkanie Plus. Porozumienia w tej sprawie podpisano 7 grudnia 2017 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, podczas konferencji “Krajowy Zasób Nieruchomości i inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa”, organizowanej przez wojewodę lubelskiego i MIB.

Listy intencyjne w sprawie inwestycji podpisali w Lublinie: pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, przedstawiciele siedmiu samorządów oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala.

Podczas konferencji w Lublinie podpisano listy w sprawie kolejnych 200 mieszkań w Lubelskiem
Podczas konferencji w Lublinie podpisano listy w sprawie kolejnych 200 mieszkań w Lubelskiem

– Lublin jest kolejnym miastem na mapie naszych spotkań w całej Polsce z samorządowcami i przedsiębiorcami zainteresowanymi tematem mieszkalnictwa. Cieszę się, że tylu samorządowców przystąpiło do tego programu. Myślę, że umowy podpisane w woj. lubelskim będą dobrym przykładem dla tych, którzy się wahają. Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z tymi mieszkaniami tam, gdzie one są potrzebne i żeby Polska rozwijała się w sposób równomierny, żeby ludzie mieszkali w Lublinie, w Zamościu, w Chełmie, żeby nie musieli wyjeżdżać z tych miast, ani tym bardziej zagranicę – podkreślił Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

 Konferencja o programie Mieszkanie Plus w Lublinie
Konferencja o programie Mieszkanie Plus w Lublinie

Porozumienia dotyczą gmin: Janów Lubelski (70 mieszkań), Łuków (50), Wysokie (24), Borki (16), Ostrów Lubelski (15), Stary Zamość (12) i Biszcza (8). To łącznie 195 mieszkań, które będzie można długoterminowo wynająć i docelowo stopniowo nabyć na własność (opcja wykupu).

– To bardzo ważny dzień dla województwa lubelskiego. Ogromnie się cieszę, że prace dotyczące programu Mieszkanie Plus wchodzą w fazę zasadniczej realizacji, nie tylko w mieście, w którym został on zainaugurowany, czyli w Białej Podlaskiej, ale również w innych, także mniejszych samorządach. Dzięki temu powstaną kolejne setki mieszkań w naszym województwie, na które czekają nasi mieszkańcy, zwłaszcza młode rodziny, których bardzo często nie stać na to, żeby zakupić mieszkanie na rynku nieruchomości, mieszkań wybudowanych przez deweloperów – powiedział Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Podpisanie porozumień z samorządami w Lubelskiem
Podpisanie porozumień z samorządami w Lubelskiem

Mieszkania, na podstawie porozumień Krajowego Zasobu Nieruchomości z samorządami, to dla ich przyszłych właścicieli bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo przystępnym poziomie.

Samorządy wskazują w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Partnerem KZN są samorządy, bo to do urzędów gmin najczęściej zgłaszają się ludzie potrzebujący dostępnych cenowo mieszkań. Powstanie takich mieszkań na wynajem z opcją docelowego wykupu to element Narodowego Programu Mieszkaniowego i pakietu Mieszkanie Plus.

Od 11 września 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał już 49 porozumień z samorządami. Największą liczbę mieszkań przewiduje porozumienie z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Przemyślem (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100). Samorządy, które zadeklarowały od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań w programie Mieszkanie Plus z KZN to: Barwice, Białogard, Biały Bór, Biszcza, Borki, Chojna, Choszczno, Darłowo, Drawsko Pomorskie, Głowno, Goleniów, Gościno, Hajnówka, Janów Lubelski, Jaworzyna Śląska, Kalisz Pomorski, Kudowa Zdrój, Łuków, Mirosławiec, Myślibórz, Ostrów Lubelski, Pcim, Pełczyce, Pieńsk, Polanów, Połczyn Zdrój, Radwanice, Skawina, Sławno, Stary Zamość, Stepnica, Strzelin, Suchań, Szerzyny, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Walim, Węgorzyno, Wysokie, Zakliczyn i Zgorzelec. W przygotowaniu są kolejne porozumienia z innymi samorządami. W sumie dzięki listom intencyjnym zawartym przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) z gminami może powstać 3500 mieszkań z programu Mieszkanie Plus.

Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.

Język | Language
Skip to content