Mieszkanie Plus może powstać w Głownie w województwie łódzkim

Głowno w województwie łódzkim dołączyło do programu Mieszkanie Plus. 1 grudnia 2017 r. W Łodzi pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski i Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) zawarli porozumienie dotyczące możliwości powstania 41 mieszkań w Głownie. Uroczyste podpisanie listu odbyło się w trakcie konferencji dotyczącej możliwości realizacji programu Mieszkanie Plus przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Samorządy wskazują w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Partnerem KZN są samorządy, bo to do urzędów gmin najczęściej zgłaszają się ludzie potrzebujący dostępnych cenowo mieszkań. Powstanie takich mieszkań na wynajem z opcją docelowego wykupu to element Narodowego Programu Mieszkaniowego i pakietu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus to dla przyszłych właścicieli mieszkań bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo przystępnym poziomie.

Efekty współpracy Krajowego Zasoby Nieruchomości z samorządami w programie Mieszkanie Plus

Krajowy Zasób Nieruchomości, który powstał 11 września 2017 r., zawarł porozumienia dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie Plus dotyczące 130 nieruchomości w 58 miastach wskazanych przez PKP oraz 208 nieruchomości Poczty Polskiej. Do końca roku PKP i Poczta Polska zadeklarowały uzupełnienie wykazów i umożliwienie włączenia do programu Mieszkanie Plus kolejnych nieruchomości.

Do końca listopada KZN podpisał 40 porozumień z samorządami umożliwiających powstanie 3000 mieszkań. Największą liczbę mieszkań przewiduje porozumienie z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100). Samorządy, które zadeklarowały od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań w programie Mieszkanie Plus z KZN to: Barwice, Białogard, Biały Bór, Chojna, Choszczno, Darłowo, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gościno, Hajnówka, Jaworzyna Śląska, Kalisz Pomorski, Kudowa Zdrój, Mirosławiec, Myślibórz, Pcim, Pełczyce, Pieńsk, Polanów, Połczyn Zdrój, Radwanice, Skawina, Sławno, Stepnica, Strzelin, Suchań, Szerzyny, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Walim, Węgorzyno, Zakliczyn i Zgorzelec. W przygotowaniu są kolejne porozumienia z innymi samorządami.

Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.

Efekty programu Mieszkanie Plus w województwie łódzkim – pilotaż

BGKN prowadzi rozmowy z wieloma gminami z województwa łódzkiego w zakresie budowy mieszkań na wynajem z wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez spółkę. Dotychczas BGKN zawarła umowy inwestycyjne z 3 gminami: Łowiczem, Łodzią i Wieluniem. W ich wyniku potencjalnie może powstać 645 mieszkań. Ponadto BGKN zawarła listy intencyjne z miastami woj. łódzkiego i PKP S.A. dla nieruchomości w Koluszkach, Łowiczu, Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Wieluniu, Zduńskiej Woli, na których może powstać 1165 mieszkań.

Język | Language
Skip to content